Jak je nakažlivá spála?
Lenka Fialová 29 lis 0

Co je to vlastně ta spála?

Spála, kterou po vědecku nazýváme streptokokový pyogenes, je bakteriální onemocnění, které se velmi rychle šíří mezi lidmi. I přesto, že je spála spojována především s dětstvím, může postihnout jakoukoliv věkovou skupinu. Tato nemoc se projevuje různými symptomy, mezi nejčastější patří vysoká teplota, bolest v krku, zánět mandlí, zimnice a bolest hlavy, ale i tlustá, červená a suchá vyrážka, která je typická právě pro spálu.

Jak je spála nakažlivá?

Spála jeextremně nakažlivá a šíří se hlavně kapénkovou infekcí. No, nebojte se, to neznamená, že se vám spála přilepí i od kapky deště, která na vás spadne. Mluvíme zde o infekci, která se šíří drobnými kapénkami tělních tekutin, které si neuvědomeně vyměňujeme s ostatními lidmi – ať už kýchnutím, kašláním, nebo dokonce mluvením, s naším okolím. Je velmi důležité poznamenat, že bakterie, které způsobují spálu, mohou přežit na různých površích, a to i několik hodin.

Jak se spála projevuje?

Když se člověk nakazí streptokokovým pyogenes, nemusí mít hned všechny symptomy a znaky spály. Příznaky se obvykle začnou projevovat až po dvou až pěti dnech od nakažení. Prvním varovným signálem může být velká únava, malátnost a zvýšená teplota. Dalšími příznaky jsou bolest v krku a zánět mandlí. Velmi charakteristickým a nezaměnitelným příznakem spály je pak vyrážka, která se objevuje na končetinách a postupně se šíří na celé tělo.

Jak mohu spálu předejít?

Prevence je vždy lepším lékem než léčba, což je o to pravdivější v případě tak nakažlivé nemoci, jako je spála. Jednou z hlavních a nejefektivnějších forem prevence je důkladná hygiena. Důkladně si mýt ruce je velmi důležité a je to nejjednodušší způsb, jak předejít nákaze. Dodržujte lidský rozestup, zvláště pokud kolem vás někdo kašle nebo kýchá. Vyhněte se přímému kontaktu s lidmi, u kterých je diagnostikována spála. A pokud u vás byla diagnostikována spála, tak zůstaňte doma a vyvarujte se kontaktu s ostatními, dokud nejste zcela vyléčeni.

V moje maximální boje s naším pes Maxem

Svůj zážitek s touto nemocí mám i já. A věřte nebo ne, nemocným nebyl ani já, ani žádný člen mojí rodiny. Byl to náš pes Max. I když je spála primárně lidská nemoc, někdy se může přenést i na naše čtyřnohé miláčky. Tak se vedle ošetřování Maxe ocitnul i veterinář, který musel každý den aplikovat injekce antibiotik. S tou situací jsme se poprali a nakonec se vše podařilo. Ale po tom všem si pamatuji, jak důležité je být pozorný ke zdraví nejen svému, ale i svých miláčků.

Léčba spály

Léčba spály obvykle spočívá v užívání antibiotik, obvykle penicilinu. Tělo však potřebuje dva týdny na to, aby se zcela vyhojilo. Během této doby je důležité zajistit dostatek odpočinku a pít hodně tekutin. Ačkoli se spála může zdát jako běžné onemocnění, nepodceňujte ji. Pokud se neléčí, může vést k vážným komplikacím, jako je revmatická horečka.

Být vždy na pozoru

Je důležité si uvědomit, že spála je onemocnění, které nebere ohledy na věk, pohlaví nebo zdravotní stav. Může postihnout kohokoli a kdykoli. Proto je potřeba být vždy na pozoru a pečlivě sledovat své zdraví i zdraví svých blízkých.

Konečné myšlenky o spále

Spála může být závažné onemocnění, ale při správné léčbě a pečlivé prevenci je možné se jí vyhnout. Je třeba mít na paměti, že správná hygiena a pečlivé sledování symptomy jsou klíčem k tomu, aby se nás tento nepříjemný streptokok držel dále. A pokud se přeci jen stane, že nás spála potká, měli bychom vědět, jak adekvátně reagovat, protože to může předejít vážným následkům. Takže vyzývám všechny, abyste byli opatrní, pečliví a věnovali patřičnou pozornost svému zdraví.