Kdy prestava být infekční 7 nemoc?
Lukáš Novotný 18 lis 0

Rozumíme sedmičce nemocí

Jako malé děti jsme všichni prošli sérií očkování, která nás chrání před některými z nejzávažnějších a nejvíce nakažlivých nemocí. Očkování jsou báječná věc, ale co když už je pozdě na očkování a nemoc už nás napadla? Jak dlouho jsme pak infekční? Proto vám přináším tento článek o tom, kdy přestává být infekční sedm nejznámějších nemocí. Seznámím vás alespoň s jednou známou nemocí, kterou většina z nás byla alespoň jednou v životě postižena.

Vodní neštovice

Vodní neštovice jsou jednou z nejnakažlivějších dětských nemocí. Většina z nás si pamatuje, jak jsme jako děti strávili týden nebo dva v izolaci, zatímco naše těla byla pokryta rudými skvrnami a puchýřky. Ale kdy přesně přestává být tato nemoc infekční? Vodní neštovice jsou většinou infekční dva dny před výskytem vyrážky a poté zůstáváme infekční dokud nejsou všechny puchýřky přikryty strupem. Tento proces může trvat až týden.

Koštice a nachlazení

Přiznejme si, že málokdo z nás nikdy nebyl nachlazený nebo neměl koštice. A jak dlouho zůstáváme nakažliví? S koštice můžeme být nakažliví až tři týdny před výskytem prvních symptomů a až do týdne poté, co se všechny pupínky zhojí. Co se týče nachlazení, typickým obdobím nákazy je prvních tři až čtyři dny od nástupu příznaků, i když můžete být nakažliví až dva dny před výskytem symptomů a až do dvou týdnů po jejich odstranění.

Chřipka a infekčnost

Chřipka, ta stará nepřítelkyně zimních měsíců. Můžeme ji šířit až o den dříve, než se objeví první příznaky a zůstáváme nakažliví pět až sedm dní po nástupu nemoci. Děti a lidé se sníženou imunitou mohou být nakažliví i nejdelší dobu.

Spalničky a jejich nakažlivost

Spalničky jsou další notorickou dětskou nemocí. Můžete se nakazit až čtyři dny před výskytem vyrážky a zůstávat nakažliví až čtyři dny poté, co vyrážka zmizí. Což může být až devět dní po prvním výskytu.

Plané neštovice a střevní chřipka

Plané neštovice jsou dalšími nemocemi, které jsou nakažlivé od dvou dnů před výskytem vyrážky do doby, dokud nevyschne poslední puchýř. Pokud jde o střevní chřipku, zůstáváte nakažliví tak dlouho, dokud vaše stolice obsahuje viry, což může být až dva týdny po zlepšení příznaků.

Rotavirová gastroenteritida

Na závěr je tu rotavirová gastroenteritida, nemoc, kterou mnozí z nás známe pod názvem „žaludeční chřipka“. Obvykle jsme nakažliví jeden den před vývojem symptomů a zůstáváme tak až deset dní po jejich přechodu. Pamatujte, že četby virů mohou zůstat významně zvýšené až dva týdny po nemoci, což znamená, že může být stále možné šíření infekce.

Chraňme se a své okolí

Nyní když víte, kdy přestávají být tyto nemoci nakažlivé, můžete se lépe chránit a chránit své blízké. Pamatujte však, že nejlepším způsobem, jak se chránit před nemocemi, je dodržování správné hygieny, včetně pravidelného mytí rukou a čištění povrchů. A vždycky, když se cítíte nemocní, udělejte to nejlepší pro sebe i pro ostatní - zůstaňte doma.