Šestá nemoc: Kdy je infekční a jak se chránit před nákazou
Lenka Fialová 21 led 0

Co je to šestá nemoc a jak se projevuje

Možná jste o této nemoci slyšeli pod názvem roseola infantum nebo exanthema subitum. Šestá nemoc je virové onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u dětí do dvou let věku. Charakterizuje ho vysoká horečka trvající tři až pět dní, následovaná typickým vyrážkovým obdobím. Vyrážka je jemná, často se objevuje na trupu a šíří se směrem k končetinám. V tomto období se mnozí rodiče obávají, zda je nemoc nakažlivá a zda hrozí riziko přenosu na další děti nebo dospělé v domácnosti.

Infekčnost šesté nemoci a její přenos

Virový agens, který způsobuje šestou nemoc, je lidský herpesvirus 6, vzácněji také herpesvirus 7. Tento virus se přenáší primárně slinami, a to již v období, kdy se horečka ještě neobjevila. Infekčnost je nejvyšší před vznikem vyrážky a v době, kdy je horečka na svém vrcholu. Důležité je vědět, že ačkoliv se virus může šířit i po vymizení horečky, v praxi se setkáváme s tím, že v momentě, kdy se objeví vyrážka, už není největší riziko nákazy. Přesto je dobré zachovat zvýšenou ostražitost a dodržovat hygienické zvyklosti, aby se minimalizovalo riziko šíření viru.

Objevování symptomů u dítěte

Nejprve je to vysoká horečka, která může u dětí vzbudit podezření na jiné onemocnění, jelikož se může pohybovat okolo 39 stupňů Celsia a nejedná se o běžnou rýmu či jinou lehkou infekci. Během horečky mohou být děti neklidné, mít záchvaty pláče, být podrážděné nebo naopak velmi ospalé. Po několika dnech pak teplota prudce klesá a objevuje se vyrážka. Je to moment, kdy mnozí rodiče vdechnou úlevou, ale také kdy by měli stále dbát na příznaky a průběh nemoci. Jelikož šestá nemoc může být lehce zaměněna s jinými infekcemi, je vhodné při nejistotě navštívit pediatra.

Prevence a omezování rizika nákazy

Přestože úplná prevence před šestou nemocí není možná, existují způsoby, jak minimalizovat riziko nákazy v rodině. Důležité je pravidelné mytí rukou, zejménapo každém kontaktu s nemocným dítětem, používání jednorázových papírových kapesníčků a jejich okamžité vyhození po použití a rovněž čistota dětských hraček a dalších předmětů, které dítě často používá. Větrání pokojů a udržování čistoty může rovněž pomoci snížit koncentraci virů ve vzduchu a na površích. Sdílení jídla nebo nápojů s dítětem by mělo být rovněž omezeno.

Co dělat, když váš drobeček onemocní

Když váš potomek onemocní, je důležité udržovat ho v pokoji, zabaleného a aby dostatečně pila, aby se předešlo dehydrataci. K zklidnění horečky lze využit antipyretické přípravky po konzultaci s lékařem. V případě neklidu, pláče a podrážděnosti mohou pomoci osvědčené rodičovské triky jako objímání, pohladit a uklidňující slova. Jakmile se objeví vyrážka, často už není třeba další lékařská péče, pokud však máte o stavu svého dítěte obavy, vždy je nejlepší obrátit se na pediatra. Důležité je také psyčhologická podpora, dítě by nemělo cítit vyloučení nebo izolaci, která by mohla negativně ovlivnit jeho náladu i proces uzdravění.