Jak rozpoznat problémy s ledvinami: Příznaky a rady
Lukáš Novotný 21 pro 0

Co to jsou vlastně ledviny a proč jsou tak důležité

Málokdo z nás si každý den uvědomuje, jak nesmírně důležitou roli hrají v našich tělech ledviny. Tento pár fazolovitých orgánů, který se skrývá v naší bederní oblasti, není jen obyčejným biologickým pytlíkem. Ledviny jsou takové naše vnitřní super-chemičky, které se neúnavně starají o vyčištění krve od odpadních látek a přebytečné vody. A víte, že denně dokáží nafiltrovat až 200 litrů tekutin? Z toho ale naštěstí jen zlomek končí jako moč. Nepřetržitě udržují rovnováhu minerálů, jako je draslík a sodík, ve vodním prostředí našeho těla. Vězte tedy, že bez ledvin by to bylo jako bez naděje - doslova by se naše tělo utopilo ve vlastních odpadcích.

Příznaky na které si dát pozor

Když něco ledvinami šustne, mohou být jejich S.O.S signály rafinovaně skryté. Často začínají nenápadně, jako například únava. Klidně to může chtít po vaší poslední návštěvě tělocvičny nebo po náročném dni v práci, ale pokud se cítíte často vyčerpaní a jen tak z ničeho nic, ledviny možná volají o pomoc. Další detektivní signál může být časté noční močení. Ano, i když jste před spaním nepili ledovou kolu jako detektiv Hercule Poirot, a přesto se potácíte k záchodu víc než obvykle, ledviny možná nejsou ve své nejlepší formě. Nechoďte nato slepě - sledujte své tělo.

Inu, to nefunguje jako švýcarské hodinky

Ledviny mohou začít škobrtnout a nehrají to na čas jako švýcarské hodinky. Když se dostaví otoky na nohou či kolem očí, to není žádná módní výstřelka. Tyto nepříjemné otoky naznačují, že ledviny ztratily své magické síly udržovat rovnováhu tekutin. A když se objeví zázračná barva moči, která mění odstín jak chameleon, zpozorněte. Normalita moči by měla být takový ten nudný jantarový odstín, nicméně pokud je vaše moč temná nebo naopak průzračná jako horský pramen, něco není v pořádku. A nepříjemnost v podobě pěny na povrchu moči? To není známka toho, že byste se stali mistrem v mixování koktejlů, ale může to být známka přítomnosti proteinů, které by měly zůstat ve vašem těle, a ne v toaletě.

Bolest jako varovný signál

A co ta bolest v bederní oblasti? Ta není jen kvůli vašemu pracovnímu křeslu, které vypadá jako mučící nástroj z 15. století. Ledvinová bolest je často popisována jako hluboká, tupá a často se šíří do boku nebo břicha. Očividně málokdy by nemoc přišla sama, takže se k bolesti mohou přidat i další potíže jako je pocit nevolnosti nebo chladné poty. Poslouchejte tedy své tělo, neboť ono tiše ale výmluvně hovoří.

Jak na to přijít? Nechte se proklepnout!

Asi není nutné zmiňovat, že při podezření na problémy s ledvinami byste měli vyrazit za lékařem. Voní to po návštěvě praktického lékaře, a to nehovořím o jeho voňavce na pultě, kterou si občas hřešíkem stříkne, aby to lépe klouzalo. Lékařské vyšetření v oblasti ledvin může zahrnovat krevní testy, močové testy a někdy i ultrazvuk. Jinými slovy, vezmou vás na kontrolu jako auto do servisu - je třeba zkontrolovat oleje a filtry.

Když se naše „filtrovací stanice“ zapotě

Ledvinám může zavadit ledacos, od vysokého tlaku a cukrovky po nevhodnou stravu a nadměrnou konzumaci alkoholu. Zapomeňte na polici plnou slazených limonád a občas si dopřejte radši ten křišťálově čistý zdroj života – vodu. Pravidelný pitný režim je pro naše tělo jako meditační hudba pro naši duši. A nezapomeňte, že i nadužívání některých léků může zanechat na ledvinách stopy jak rozbitá silnice po zimě.

Co s tím můžeme dělat my sami

Nejsem zastáncem teorie, že bychom se proti ledvinovým problémům měli zbrojit jako na válku, ale určitá preventiva nezaškodí. Moudře volte co jíte a pijete. Vyvarujte se nadměrnému požívání soli, vyhýbejte se fast foodům jako Drakula kříži a s alkoholem to také nepřehánějte – nemusíte být abstinent, ale vždy s mírou. Zároveň sportování a fyzická aktivita působí jako elixír mládí pro ledviny. A pokud jste kuřák, přemýšlejte o tom, že každé potáhnutí je jako malý startovací poplatek do klubu „Potížisté s ledvinami“.

Zdravá strava, happy ledviny

Kdyby ledviny mohly mluvit, řekly by vám: „Děkujeme, že na nás myslíte.“ Vezměte si k srdci, že zelenina a ovoce jsou vaši nejlepší kamarádi na cestě za šťastnými ledvinami. Samozřejmě, že občasné hříšné pokušení v podobě dortíku nebo hranolků nikomu neublíží, pokud se s tím nebudeme mazlit každý den. A zbytečně si nekomplikujte vztah s kávou, pokud ji nepijete litry, našičko je v pořádku.

Vlastní zkušenost – když ledviny daly stopku

Před několika lety jsem si prošel svou ledvinovou odyseou. Při pohledu do záchodu jsem zjistil, že to tam vypadá jako scéna z kriminálky. Rytmus nočních návštěv záchodu byl jako na diskotéce a já si říkal, že to s tím novoročním předsevzetím začít běhat asi trochu přeháním. Ale ne, vážení; nebyl to ani ten dryák v práci ani má manie pro zdraví. Ledviny mi hrály nepříjemný koncert. Návštěva lékaře vyústila v diagnózu ledvinových kamenů a herní plán pro návrat k normálu. Jedno je jisté - poslechl jsem a naučil se naslouchat svému tělu. Navíc, tohle dobrodružství mi vštěpilo respekt ke svému zdraví, který se snažím udržet jako vzácnou perlu.

Závěr – naslouchejte svým ledvinám

Planoucí ledviny se mohou zdát jako vzdálená anebo cizí záležitost, ale věřte mi, jakmile se s vámi podělí o svoje potíže, měli byste nasednout na vlak jménem Prevence & Péče a nezůstávat na zastávce Nemám Čas. Je na nás, abychom si na tyto tiché pomocníky dávali pozor. Takže sledujte ty signály, které vám vaše tělo posílá, nebojte se mluvit o svých potížích s lékaři a přáteli a pamatujte – zdravé ledviny jsou jedním z pilířů našeho zdraví. Nenechte je kamenem a budou vám sloužit dlouho a spolehlivě.