Jak se efektivně zbavit kopřivky a užít si léto bez svědění
Lukáš Václavek 11 led 0

Co je to vlastně kopřivka a jak ji poznáme

Jsem jen obyčejný člověk, který si chce užívat letní dny bez nepříjemného svědění a zarudlých fleků na kůži. A přesně to kopřivka dělá. Jde o alergickou reakci, která se může objevit kdykoliv a kdekoliv a dokáže pořádně znepříjemnit život. Podíváme-li se na kopřivku pod mikroskopem, uvidíme malé, zarudlé pupínky nebo pláty, které svědí jak o život. A uvěřte mi, Lili, naše milá kočička, se u toho může akorát tak dívat a předstírat, že rozumí mému sténání. Příznaky jsou jednoduché: svědění, zarudnutí a takové ty malé boule, které vám nepříjemně připomínají kontakt s kopřivou.

Příčiny kopřivky – proč mě to zase sakra svědí

Kopřivka má většinou imunitní původ, kdy náš tělní strážci zamění běžnou látku za útočníka a začnou razantně bránit. Tělní histaminy se rozjedou jako Zuzana, když slyší „výprodej“ v oblíbeném obchodě, a začnou po těle rozdávat rozkazy k útoku. S tím přichází i ostatní příznaky kopřivky. Může to být alergie na něco, co jíme, pijeme nebo na něco, co se nám otře o pokožku. Původci jsou různí: pyl, jídlo, léky, stres a dokonce i chladné počasí, ale jak mi říká moje Zuzana: „Je to prostě něco, co tě snaží zneškodnit“. A má pravdu.

Léčba kopřivky – jak se dostat ze spirály svědění

Být svědícím cílem kopřivky je jako být postavený před výběr – zda jít do vody plné žraloků nebo zůstat na břehu a poslouchat šumění moře. Já si tedy raději vyberu léčbu kopřivky a mezi další možnosti patří antihistaminika, která můžeme sehnat v každé lékárně. S léčbou se ale musí začít u příčiny – zjistit, co kopřivku spouští, je jako hledat zlatou jehlu v kupce sena. Ale když se to podaří, je to polovina úspěchu. Specialisté doporučují vyhnout se známým alergenům, a pokud to nejde, tak aspoň omezit expozici těmto látkám. A v některých případech může dokonce pomoci třeba akupunktura nebo stresový management. Nebojte se tedy experimentovat, pokud vám to vaše lékařské vedení dovolí.

Vliv stravy a životního stylu na kopřivku

Moje Zuzana ráda říká, že jsme to, co jíme – a já bych dodal, že náš vliv na kopřivku může být také velmi zásadní. Některé potraviny dokáží vyvolat alergické reakce a kopřivku jako by tleskání. Zvlášť pokud patříte k těm, kterým něco takového sedne jako náramně na májové procesí. Stres je dalším zákeřným spouštěčem, který se připlíží šoupavým chodem jako ta naše Lili, když chce něco ukrást ze stolu. A pak je tu ještě pitný režim a pravidelný pohyb – to je jako univerzální návod na to, jak si udržet tělo ve fit stavu, které s kopřivkou bojuje jako vercajk s pískem.

Praktické tipy pro prevenci kopřivky

Některé věci sice neovlivníme, jako třeba to, že se ráno probudím a zjistím, žesní mkateč sádlem. Ale jsou i věci, které můžeme udělat pro to, aby jsme se kopřivce vyvarovali. Nosíte-li například oblečení z přírodních materiálů, vaše kůže vám poděkuje. Stejně tak jako Zuzana, když jsem jí poprvé uvařil večeři a nepřipálil jí. A co teprve, když se vyhnete kontaktu s chemickými látkami nebo udržíte svůj domov čistý od prachu a roztočů. A jestli si uvědomíte, že vaše úsilí má smysl, tohle je cesta, jak mít kopřivku pod kontrolou.

Přírodní léčba kopřivky – když není chemie tou pravou odpovědí

Říká se, že v přírodě je k nalezení lék na vše. A i když to nemusí platit úplně vždycky, někdy to může být právě ta přirozená cesta, která nám pomůže zbavit se kopřivky. Pamatuji si, jak moje babička měla na všechno nějaký bylinkový čaj a myslím si, že její náprstník by možná dokázal i na kopřivku. Ale neměl bych vám radit nebezpečné experimenty. Za to vám mohu doporučit studené obklady, které vám přinese okamžitou úlevu od svědění, nebo třeba mast z měsíčku lékařského, který je známý svými protizánětlivými účinky. Jsem si jist, že existují mnohé bylinky a rostliny, které mohou být skvělými spojenci v boji proti kopřivce.

Kopřivka a děti – jak to zvládnout, když svědění zaútočí na ty nejmenší

Kopřivka nemá milost ani před dětmi, ale zrovna tak jim můžeme pomoci zvládnout tuto nepříjemnou nemoc s humorem. Kdyby bylo po mně, nazval bych každou puchýřkující vyrážku nějakým veselým jménem a pořádal s dítětem lov na tyto „monstra“. Víte, jako když moje malá neteř přijde s flekem, řeknu jí, že to je důkaz toho, že je poslední jednorožec s magickou mocí. Doktor Miňonos, co jí zasvětí do tajů správného čarování, aby se pupínky vytratily, to jsou věci, které vykouzlí úsměv a přimějí zapomenout na šimrání pokožky.