Jak se projevují zarděnky?
Lenka Fialová 18 lis 0

Co jsou to zarděnky?

Vzniklá doba, kdy si každý víkend pečeme buchty a sledujeme seriály s Maxem, nabízí dostatek času k přemýšlení a psaní o věcech, které nás mohou potkat v životě. Mnoho z nás si vzpomene na zarděnky, onu nemoc z dětských let, která nás měla učinit odolnými pro život. Často slýcháme, jak staří rodiče hýčkají své děti s výrokem: "Projděte si tím, abyste si to v budoucnu ušetřili.". Ale co to vlastně zarděnky jsou?

Zarděnky jsou virové onemocnění a jsou způsobeny virusem zarděnek. Tento virus je tak malý, že ho nelze vidět pouhým okem. Naštěstí pro nás je jediným hostitelem tohoto viru člověk, což znamená, že s ním nemůžeme být nakaženi od zvířat - Max zůstane v bezpečí. Toto onemocnění se nejčastěji projevuje u dětí, ale může postihnout i dospělé. Nyní, když už víme, co to zarděnky jsou, pojďme se podívat, jak se projevují.

Jak se projevují zarděnky?

Zarděnky se začínají jako běžný nachlazení. Často začnete pociťovat únavu a slabost, která může připomínat chřipku. Toto období, které je známé jako inkubační doba, trvá obvykle 14-21 dní. Během této doby virus zarděnek vstupuje do těla a začíná se množit.

Prvním viditelným příznakem jsou malé červené skvrny, které se objevují na obličeji a za ušima. Tyto skvrny se pak rozšíří na trup a končetiny. Další příznaky zahrnují mírný zánět krku a očí. Nebojte se, pokud u svých dětí nebo u sebe pozorujete tyto příznaky - zarděnky jsou obecně mírné onemocnění a většina lidí se s nimi vyrovná bez komplikací.

Jak se zarděnky šíří?

Tato nemoc se šíří kapénkovou infekcí, což znamená, že může být přenášena od osoby k osobě skrze vzduch. Ale dobrá zpráva je, že zarděnky jsou méně nakažlivé než plané neštovice. Pro zarděnky je typické, že se šíří rychleji v uzavřených prostorách, jako jsou školy a domácnosti. Když někdo kýchne nebo kašle, drobné kousky slin nebo hlen, které obsahují virus zarděnek, mohou být vdechnuty dalšími lidmi v blízkosti.

Jak diagnostikovat zarděnky?

Zarděnky lze diagnostikovat na základě popisu příznaků od pacienta a fyzické prohlídky od lékaře. Pokud lékař má podezření na zarděnky, může provést krevní test, který potvrdí přítomnost viru zarděnek v těle pacienta. Tato diagnóza obvykle zabere několik dní.

Jak léčit zarděnky?

Neexistuje žádný lék na zarděnky. Při léčbě se zaměřujeme na zmírnění příznaků a udržení pacienta pohodlného a hydratovaného. To zahrnuje odpočinek, pití dostatečného množství tekutin a použití léků k zmírnění příznaků, jako jsou horečka a bolest hlavy.

Nejlepším způsobem, jak se chránit před zarděnkami, je očkování. Očkovací látka proti zarděnkám je součástí kombinované vakcíny MMR (spalničky, příušnice, zarděnky), která je dostupná jako součást standardního očkovacího programu. Očkování je velmi účinné a může předejít onemocnění zarděnkami v téměř 100% případů.

A také, pokud jste již měli zarděnky, pak gratuluji! Pravděpodobně jste nyní imunní vůči tomuto onemocnění. Vzhůru k dalším dobrodružstvím!