Kdy se objevuje inkontinence?
Karel Novotný 18 lis 0

Co je to inkontinence?

Inkontinence není žádným cizincem mezi námi, ba dokonce je to takový ten nepříjemný soused, kterého nikdo rád nevidí, ale všichni o něm víme. Říká se tomuto problému také "nedobrovolná ztráta moči" a pokud nás potká, je naprosto možné, že nám rázem pozbyde smysl každodenních radostí jako je třeba poskakování na trampolíně, nebo chůze po schodech bez záchvatu strachu. Jak si představit inkontinencí? No, představte si, že držíte velkou šálku kávy, je úplně naplněná až po okraj, a vy se musíte dostat z jednoho konce místnosti na druhý. A každý krok, každý pohyb může způsobit, že se převedrou a proberete se horkým nápojem.

Proč se objevuje inkontinence?

Inkontinence je svérázný darebák, který si raději vybírá osoby, jejichž tělo nefunguje zcela tak, jak by mělo. Může se objevit v důsledku různých zdravotních problémů, jako jsou například problémy s prostatou u mužů, některé choroby nervového systému, ale také například v důsledku těhotenství a porodu. Mí často lidé, kteří trpí inkontinencí, mají problémy s rozpoznáním, kdy mají jít na toaletu, nebo jejich svaly, které kontrolují močení, nefungují správně. Znamená to, že se moč zmocní kontroly nad námi, místo abychom my měli kontrolu nad ní.

Může inkontinence postihnout kohokoli?

Odpověď je bohužel ano. I když je pravda, že některé skupiny lidí jsou k inkontinenci náchylnější než jiné, nikdo z nás není zcela v bezpečí. Měl jsem jednou kamaráda, který se o své trpělivosti dělil s každým, kdo si povídání rád poslechl. Myslím, že díky své trpělivosti byl taky nádherným otcem. Ale když začal mít problémy s prostatou, nebyl pro něj příliš trpělivý. Lékař mu řekl, že má inkontinenci a následně prošel několika obtížnými měsíci. Takže odpověď je - ano, inkontinence může postihnout kohokoli bez ohledu na věk, pohlaví nebo kariéru.

Jaké jsou hlavní příznaky inkontinence?

Příznaky inkontinence se mohou lišit od osoby k osoby, ale existují některé běžné symptomy, které můžeme sledovat. Mezi ně patří například časté nutkání na močení, neschopnost udržet moč při kýchání, smíchu nebo zvedání těžkých předmětů, či nepříjemné pocení v oblasti pánve. Je důležité si uvědomit, že přestože jsou tyto symptomy časté, ne všechny je musíte cítit, abyste měli inkontinenci. Každý z nás je jedinečný a tak i naše zdravotní problémy se mohou projevovat různými způsoby.

Jaké jsou možnosti léčby inkontinence?

O možnostech léčby inkontinence se dá mluvit dlouho a široce, protože jejich výběr závisí na přesné příčině inkontinence, věku pacienta a jeho celkovém zdravotním stavu. Ale na začátek můžeme zmínit několik obecných možností. Mezi ty nejefektivnější patří cvičení svalů pánevního dna, medikamentózní léčba, chirurgické zákroky nebo psychoterapie. Ano, slyšíte dobře, psychoterapie může být velmi účinným řešením, pokud se dvě nejtěžší slova na světě - stres a úzkost - pokusí spojit síly s inkontinencí.

A jak je to s inkontinencí u dětí?

Není nic otravnějšího než probudit se uprostřed noci na mokré posteli. My, dospělí, to známe ze svých dětských let, kdy jsme se v noci občas pomočili. Ale co když se to stává vašemu dítěti pravidelně a stále? Dětská inkontinence je běžnější, než si myslíme. Může postihnout děti ve věku 5 let a více a může být způsobena různými faktory jako je stres, úzkost, nebo může být součástí procesu vývoje dítěte. Je velmi důležité, abyste svého dítěte podpořili a pomohli mu, pokud se stane, že se začne systematicky pomočovat.

Závěr: Je možné žít plnohodnotným životem s inkontinencí?

A nakonec bych chtěl ujistit všechny, kdo čelí inkontinence nebo se o ní obávají, že i přesto je možné žít plnohodnotný život. Inkontinence může být velkou výzvou a může změnit způsob, jakým žijeme svůj život, ale neznamená to, že musíme všechno úplně vzdát. Ano, může to znamenat, že budeme muset udělat několik úprav - jako například cvičení svalů pánevního dna nebo vzít léky - ale tyto změny nám mohou pomoci získat kontrolu nad naším močením a žít šťastně a bez obav. Takže pokud máte inkontinenci, nebo o ní máte obavy, pamatujte - nejste sami a vždy je možnost, jak si život užít naplno, ať už trpíte jakýmkoli zdravotním problémem.