Jak začíná impetigo?
Lenka Fialová 22 lis 0

Co je to impetigo?

Pojem impetigo může být někomu nový. Ale jakmile se o tom začnu bavit, mnoho z vás bude pravděpodobně mít alespoň minimální tušení. Impetigo je nákazlivá kůžní nemoc. Ano, to znamená, že pokud má někdo ve vaší rodině nebo v okolí tuto nemoc, je tu vysoká pravděpodobnost, že se jí také nakazíte. Ale nebojte, není to tak zlé, jak to zní. Může to být nepříjemné, ale většinou to není život ohrožující.

Ačkoli impetigo je klasifikováno jako „nákaza“, tak je to svým způsobem ojedinělý případ. Jedná se o bakteriální infekci, kterou způsobují dvě hlavní skupiny bakterií - streptokoky a stafylokoky. Nejčastěji se vyskytuje u malých dětí, ale může ovlivnit lidi jakéhokoli věku.

Jak se impetigo šíří?

Impetigo je nákaza, což znamená, že se šíří kontaktu s infikovaným jedincem nebo s jeho věcmi. Jak to funguje? Pravděpodobně víte, že bakterie milují teplé, vlhké prostředí, jako je například kůže. Když dojde k přímému kontaktu s infikovanou pokožkou nebo s něčím, co bylo v kontaktu s infekcí (například ručníkem nebo hračkou), bakterie se mohou snadno přenést na nového hostitele. Pokud pak na naší kůže dojde ke zranění, jako je odřenina nebo škrábanec, bakterie mají volnou cestu dovnitř. A tím začíná impetigo.

Není potřeba panikařit. K tomuto šíření nemoci často dochází v školkách nebo školách, kde je mnoho dětí, které často sdílí hračky a mají těsný kontakt se svými kamarády. Ale s použitím správných preventivních opatření můžeme výskyt této nákazy snížit.

Jak rozpoznáme impetigo?

Takže nyní víme, co impetigo je a jak se šíří. Ale jak ho můžeme rozpoznat na své pokožce nebo na pokožce našich blízkých? Impetigo je charakteristické rudými záněty a puchýřky na kůži. Tyto puchýřky se často postupně rozpadají a vytvářejí mokvající rány, které se postupně koží. Výsledkem je zlatě hnědý strup - a to je hlavní znak impetiga.

Impetigo má také několik dalších příznaků, jako je svědění v oblastech postižených puchýři, podrážděnost a obecné nepohodlí. Zřídka může dojít k horečce a zvětšení lymfatických uzlin.

Léčba impetiga

Impetigo není záležitost, kterou bychom měli brát na lehkou váhu. Pokud máte podezření, že se někdo ve vaší rodině nakazil, měli byste ho co nejdříve navštívit lékaře. Lékař vám nejprve udělá test na potvrzení diagnózy a pak budete moci začít s léčbou.

Typickou léčbou impetiga jsou antibiotika, která vám může předepsat váš lékař. Může to být buď lokální mast nebo perorální antibiotika, v závislosti na závažnosti infekce. Vedle léčby antibiotiky je také důležité udržovat oblast čistou a suchou a pokud možno minimalizovat styk s ostatními, aby se infekce nešířila.

Prevence impetiga

Jak už jsem zmínila, impetigo se šíří kontaktem s infikovanou pokožkou nebo předměty. Takže nejlepší způsob, jak zabránit šíření impetiga, je udržovat se čisté a omezit kontakt s infikovanými jedinci a předměty.

A teď ty nejlepší tipy: Mýdla s antibakteriálními vlastnostmi mohou být skvělou volbou pro prevenci. Je taky důležité naučit děti, aby si neškrábaly pokožku (vím, je to těžké, ale musíme to zkusit) a nepoužívaly předměty, které patří někomu s impetigem.

Závěr

A tím jsme u konce naší cesty po světě impetiga. Doufám, že jsem vám poskytla užitečné informace a že se vám tenhle článek líbil. Pamatujte, nejlepší obrana je prevence. A i když se impetigo může zdát jako něco velmi náročného (no, ano, je to nákaza!), rozhodně to není konec světa.

A jestli mám dodat ještě něco od sebe - já sama jsem kdysi, když jsem měla asi pět let, měla impetigo. Můj mladší bratr přinesl tuto nákazu ze školky a já jsem se rychle nakazila. Ale po několika dnech léčení antibiotiky a pečování naší milé maminky, jsme byli oba zase fit a šťastní. Takže, ať už zvládáte jakoukoli kůžní výzvu, vězte, že tohle taky zvládnete! Tak si držte ruce čisté a veselé myšlenky na myšlence!